Książka w sposób kompleksowy opisuje jednolite pliki kontrolne obowiÄ…zujÄ…ce w Polsce oraz kwestie nierozerwalnie z nimi zwiÄ…zane – poczÄ…wszy od wdrożenia struktur, a koÅ„czÄ…c na przykÅ‚adach wykorzystania ich na potrzeby wewnÄ™trzne firmy. Autorzy przedstawiajÄ… m.in. zagadnienia zwiÄ…zane z nowÄ… (obowiÄ…zujÄ…cÄ… od 1.10.2020 r.) strukturÄ… bÄ™dÄ…cÄ… poÅ‚Ä…czeniem ewidencji VAT i deklaracji VAT (JPK_V7M / JPK_V7K).

Mało precyzyjne przepisy oraz niedopracowane struktury wzbudzają sporo wątpliwości dotyczących rodzaju danych oraz sposobu ich prezentacji w poszczególnych strukturach. Dlatego też głównym celem opracowania jest przybliżenie podatnikom tych kwestii w oparciu o regulacje prawne, przy jednoczesnym odniesieniu się do wytycznych prezentowanych przez Ministerstwo Finansów.

W publikacji poruszone zostały także kwestie dotyczące:

okoliczności przekazywania organom podatkowym plików JPK, sankcji za niedopełnienie obowiązków raportowych, sposobów udostępniania struktur.

Autorzy w sposób przejrzysty dzielą się z czytelnikiem zarówno wiedzą o konstrukcji poszczególnych plików JPK, jak i wątpliwościami związanymi z prawidłowym pod kątem merytorycznym udostępnianiem w nich danych. Zamieszczone w książce liczne tabele i przykłady będą stanowić pomoc w przyswojeniu podstawowej wiedzy w tym zakresie.

Ponadto czytelnicy znajdą w publikacji wskazówki dotyczące kierunku rozwoju e-raportowania w Polsce, a także podpowiedzi, co do sposobu wykorzystania plików JPK na własne potrzeby, np. audytów wewnętrznych.

W kolejnym wydaniu książki uwzględniono m.in.:

nowe rozwiązania informatyczne, odpowiedzi udzielone przez Ministerstwo Finansów na pytania dotyczące poszczególnych struktur JPK, nową broszurę dotyczącą struktury JPK_KR, struktury JPK_7M i JPK_7K oraz JPK_FA_RR, nowe kierunki w digitalizacji podatków,

Adresaci:

Książka przeznaczona jest dla osób odpowiedzialnych w firmie za sporządzanie rozliczeń VAT i ich weryfikację lub prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz zakup programów do prowadzenia ksiąg rachunkowych, przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także pracowników biur rachunkowych.