Na publikacjÄ™ skÅ‚adajÄ… siÄ™ wybrane referaty spoÅ›ród wygÅ‚oszonych podczas konferencji naukowej pt. „Autonomia woli w prawie prywatnym miÄ™dzynarodowym i arbitrażu”,  która zorganizowana zostaÅ‚a przez KoÅ‚o Naukowe Prawa Prywatnego MiÄ™dzynarodowego i Arbitrażu przy Katedrze Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego MiÄ™dzynarodowego WydziaÅ‚u Prawa i Administracji Uniwersytetu ÅšlÄ…skiego.

Autorzy podejmujÄ… rozważania nad wspóÅ‚czesnym statusem zasady autonomii woli w prawie prywatnym miÄ™dzynarodowym i w prawie sÄ…downictwa polubownego. WÅ‚aÅ›ciwie ze wszystkich artykuÅ‚ów wyÅ‚ania siÄ™ przekonanie, iż wspóÅ‚czesne prawo kolizyjne jest polem Å›cierania siÄ™ dwóch przeciwstawnych tendencji. Z jednej strony dostrzegalna jest ekspansja zasady autonomii woli na obszary, w których tradycyjnie nie byÅ‚a ona respektowana. Z drugiej – w sferze zobowiÄ…zaÅ„ umownych, gdzie zasada ta trwale wpisaÅ‚a siÄ™ w tradycje prawa kolizyjnego, dostrzega siÄ™ zjawisko przeciwne, które jest wyrazem przekonania, że kolizyjnoprawna autonomia woli stron musi  podlegać pewnym ograniczeniom. Analogiczne wyzwania stajÄ… przed wspóÅ‚czesnym prawem sÄ…downictwa polubownego, pomimo że wyrasta ono z zasady autonomii woli i jest wyrazem jej najwyższego poszanowania.

Książka bÄ™dzie zapewne wartoÅ›ciowÄ… i użytecznÄ… publikacjÄ… dla przedstawicieli doktryny prawa kolizyjnego i prawa sÄ…downictwa polubownego, jak również dla praktyki prawniczej.