Jeśli mógłbyś spojrzeć w przyszłość, by zobaczyć, kiedy i na jaką chorobę zapadnie twoje dziecko, zapewne zrobiłbyś wszystko, żeby je przed tym uchronić. Nie mamy szklanej kuli, ale dysponujemy potężną bronią, jaką jest profilaktyka. Napisany w lekkim stylu poradnik łączy doświadczenia młodej mamy z wiedzą profesjonalistów z różnych dziedzin.

Dowiesz się z niego m.in.:

• jakie znaczenie dla zdrowia dziecka ma czas ciąży i przebieg porodu,

• jak żywić dziecko od pierwszych dni życia do wieku szkolnego, aby uniknęło chorób cywilizacyjnych,

takich jak nadwaga czy cukrzyca,

• które suplementy przyniosą wymierne korzyści, a które są jedynie chwytem marketingowym,

• dlaczego każdy etap rozwoju ruchowego jest ważny i jak nie dopuścić do rozwinięcia się wad postawy,

• gdzie otrzymasz wsparcie i z jakimi specjalistami warto współpracować.

Książka zawiera też tabele z poradami na temat odżywiania, probiotykoterapii, badań kontrolnych, a także łatwe przepisy na smaczne i zdrowe posiłki dla dziecka.

Poradnik Jak wychować zdrowe dziecko porusza istotne kwestie, które nie dają spokoju moim pacjentkom: prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna w ciąży, wzmacnianie układu odpornościowego, stosowanie suplementacji na każdym etapie rozwoju dziecka czy też dbałość o prawidłowy rozwój ruchowy dziecka. Autorka dostarcza współczesnym rodzicom, często zestresowanym i zagubionym w gąszczu sprzecznych opinii, wielu istotnych informacji, a co ważniejsze stara się ich namówić na zachowanie odrobiny luzu i dystansu.

prof. dr hab. n. med. Piotr Albrecht

Kiedy spodziewamy się dziecka, marzymy, aby urodziło się zdrowe. Ale gdy już trzymamy maleństwo w ramionach, zaczynamy myśleć o tym, jak je wychowamy i zadbamy o jego rozwój. Niestety często przez niewiedzę lub w wyniku presji otoczenia dokonujemy niewłaściwych wyborów. Z książki Joanny Dronki-Skrzypczak dowiesz się, co robić i czego unikać, żeby wychować zdrowe i pogodne dziecko.

Anna Trawka, pedagog, terapeutka, autorka bloga dla świadomych rodziców Nebule.pl

Ta książka jest prawdziwym kołem ratunkowym dla współczesnych rodziców. Autorka kieruje się zasadą, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” i wskazuje najczęstsze błędy popełniane przez opiekunów, a także wyjaśnia, jak się przed nimi uchronić lub je naprawić.

W XXI wieku mamy pandemię otyłości i musimy nauczyć się jeść od nowa. Potrzebujemy więc nie tylko swoistego drogowskazu, ale również konkretnych i praktycznych sugestii. W tej książce oprócz porad żywieniowych otrzymujemy całą gamę innych, ważnych zaleceń, o których rzadko rozmawiamy ze specjalistami.

Polecam tę publikację wszystkim rodzicom i życzę wychowania zdrowych i szczęśliwych dzieci.

Magdalena Makarowska, dietetyk, biotechnolog, autorka poradników z serii Jedz pysznie…