Kopalnia przeszÅ‚oÅ›ci i niedomówieÅ„

Opowieść o historii małej, wielkiej i tej niesłusznie pomijanej

Powieść o rodzinie, Śląsku i kobietach

Holandia, poczÄ…tek XXI wieku. Katarzyna pracuje na uniwersytecie, wiodÄ…c życie wspóÅ‚czesnej emigrantki. Jest samodzielna, wyksztaÅ‚cona, ma terapeutÄ™ i paniÄ… do sprzÄ…tania. WyjeżdżaÅ‚a z kraju z nadziejÄ… na europejskie standardy traktowania, karierÄ™ naukowÄ… i ucieczkÄ™ od rodziny, z której na dobrÄ… sprawÄ™ zostaÅ‚a jej już tylko babcia. Wydaje siÄ™ wiÄ™c, że wszystko poszÅ‚o po jej myÅ›li… Może z wyjÄ…tkiem zaburzeÅ„ odżywania, z którymi wciąż nie może siÄ™ uporać.

ÅšlÄ…sk, schyÅ‚ek lat czterdziestych XX wieku. W chorzowskich zakÅ‚adach azotowych trwa mordercza walka o realizacjÄ™ planu trzyletniego. W wysiÅ‚kach o przyszÅ‚ość swojÄ… i ludowej ojczyzny nie ustaje Marijka, marzÄ…ca o tym, by zostać przodownicÄ… pracy. Na jej oczach formuje siÄ™ nowy Å›wiat, w którym postawna dzioucha upatruje szans na awans spoÅ‚eczny, wyrwanie siÄ™ spod kurateli matki i szczęście u boku ukochanego Alozja. I wszystko wskazuje, że powinno siÄ™ udać. Do czasu.

Marijka nigdy nie dowie siÄ™ o istnieniu Kasi, a Kasia natrafi na Å›lad Marijki przypadkiem, gdy zobaczy tajemniczÄ… postać na fotografii ukrywanej przez babciÄ™. Po latach i pewnej szczególnej rozmowie telefonicznej postanowi zrozumieć dlaczego. Wyruszy do kopalni rodzinnej przeszÅ‚oÅ›ci i wdrapie siÄ™ na haÅ‚dÄ™ wieloletnich niedomówieÅ„, z której rozpoÅ›ciera siÄ™ perspektywa od wspóÅ‚czesnego wybrzeża Morza PóÅ‚nocnego, po PRL-owskie koryto rzeki Rawy.

ÅšledzÄ…c historiÄ™ górniczej rodziny, Anna Dziewit-Meller opowiada o mrocznych latach czterdziestych ubiegÅ‚ego wieku, klasowej emancypacji i problemach, które dotykajÄ… nas dziÅ›. Nade wszystko brutalnie szczerze i niezwykle empatycznie mówi o tym, co wciąż niesÅ‚usznie pomijane: o udziale kobiet w maÅ‚ej i wielkiej historii.