Kolejna rewelacyjna książka Jessie Burton, autorki bestsellerowej Miniaturzystki.

Mądra, poruszająca, piękna powieść o kobiecości, miłości, wolności i sztuce. Jessie Burton po raz kolejny porywa nas w czarowny świat sztuki i artystów, namacalnie wręcz dając odczuć atmosferę minionych dekad, pełną wewnętrznych napięć, niepokoju i tajemnic.

Dwie historie, dziejące się w różnym czasie, połączy sekret zagadkowego obrazu elektryzującego środowisko londyńskich marszandów.

Po jednej stronie płótna dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, po drugiej − lew, który za chwilę poderwie się do zabójczego skoku... Tajemniczy obraz genialnego twórcy w 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie. To może być „śpioch” dzieło młodego hiszpańskiego artysty z lat 30. XX wieku zaginione w czasie wojny. Potwierdzają to listy z muzeum Prado oraz fundacji Peggy Guggenheim.

26-letnia Odelle Bastien, czarnoskóra imigrantka z Trynidadu, mimo że została nagrodzona prestiżowym literackim wyróżnieniem za debiutanckie opowiadanie, z trudem odnajduje się w ksenofobicznym Londynie. Pracując jako stenotypistka w galerii, wskutek szczególnego zbiegu okoliczności trafia na trop fascynującej historii żydowskiej rodziny, która w 1936 roku uciekła z Wiednia przenosząc się do Andaluzji. Losy Harolda Schlossa, wiedeńskiego Żyda pośredniczącego w sprzedaży dzieł Kokoschki, Klee i Klimta, jego pięknej żony Sary i niezwykle uzdolnionej córki Oliwii, w nieoczekiwany sposób splotą się z losem Bastien.

Muza to opowieść o świecie wielkiej sztuki i jeszcze większych namiętności, oraz o tajemniczym obrazie, który skrywa więcej niż tysiąc słów.

Niełatwo było powtórzyć spektakularny sukces debiutanckiej  Miniaturzystki, przetłumaczonej na 36 języków i sprzedanej w nakładzie miliona egzemplarzy. A jednak Jessie Burton się udało! Mistrzowski akord.

 

Przykuwające uwagę postaci, zręcznie poprowadzona narracja, sugestywnie oddana atmosfera dwóch epok [rok 1936 w Hiszpanii i lata 60. w Londynie].

„Library Journal”

Oryginalna opowieść o wolności artystycznej, odnajdowaniu własnej formy ekspresji i poszukiwaniu twórczego odkupienia.

„Publishers Weekly”

W twórczy sposób Burton wtapia w historyczne wątki zagadkę oszustwa o dalekosiężnych konsekwencjach, związku między sztuką a artystą i skomplikowanej trajektorii kobiecych pożądań.

„Booklist”

Doskonała i mądra książka.

„Elle”